Perimenopauze, de fysieke klachten

Niet alleen opvliegers
Zoals je misschien hebt gelezen in m’n 1e perimenopauze blog, voor mij begon het met een pijnlijke onderarm. Na een consult van 15 minuten, bleek ik niet zomaar een pijnlijke onderarm te hebben maar was het onderdeel van een groter plaatje. Yep, de perimenopauze dus. Lees en huiver zodat jij misschien de perimenopauze fysieke klachten snel op het spoor bent.
Maar er waren meer klachten, meer fysieke klachten. Die kwamen niet helemaal uit de lucht vallen, ze waren er stiekem al- ja, bij jou ook. Ik herkende ze niet. Of ontkende ze. Schaarde ze veelal onder ‘dat hoort erbij’. Wat bleek, ik had een breed pallet aan perimenopauzale klachten,… top:
– heftige menstruatie
– van die sportblessures die net iets te lang bleven hangen
– totale stijfheid
– pijnlijke gewrichten
– opgeblazen gevoel
– gewichtstoename (vooral rond je middel)
– spijsvertering (nog verder) van de leg,
– incontinentie
– hartkloppingen
Zoals je zie fysieke klachten van de perimenopauze kunnen heel divers zijn. Helaas, dit lijstje is nog láng niet compleet. Ik vind dit al heel wat, m’n bingokaart hoeft niet altijd vol.
Nieuwsgierig als ik ben, was ik benieuwd hoe dit nou allemaal door de perimenopauze kon komen. De klachten waren ontzettend divers en totaal niet samenhangend. Voor mij in ieder geval niet. Maar het kort-door-de-bocht antwoord is, de afname van hormonen veroorzaakt dit wél. Maar natuurlijk gaat dat niet via een prachtige curve. Nee, je hormonen gedragen zich alsof ze in een achtbaan zitten. Dit heeft invloed op allerlei processen in je lichaam. Niks is meer zoals het was. Fysieke klachten komen en gaan (dat lijkt soms zo).
Heftige menstruatie tijdens de perimenopauze
Wat mij overviel als perimenopauze klacht, waren de heftig menstruaties. Dit ligt dicht tegen bijna doodbloeden aan, echt. Z-o-v-e-e-l bloed. Die zware menstruaties kan ik me alleen maar herinneren van de periode waarin ik net ongesteld was. In mijn beleving waren de ‘vleugels’ er net. Maar zelfs die konden me niet redden. Natuurlijk rete-onhandig voor iemand die op zwemmen zit. Maar de pil loste dit op en zorgde voor een goed-te-overleven-menstruatieperiode. Tot de perimenopauze om de hoek kwam.
Nu is ’t opeens weer allemaal anders, ontzettend v-e-e-l bloed, meer pms dan ever en stolsels. Het is een groot maandelijks terugkerend feest. Want ja, in de perimenopauze heb je dus nog een cyclus. Soms totaal onregelmatig qua timing en soms dus echt anders dan je gewend bent. Met toeters en bellen. Die eierstokken van je, produceren minder oestrogeen.
Pijnlijke, stijve gewrichten
Fysieke perimenopauzale klachten waar ik op meer dagelijkse basis tegenaan loop, zijn pijnlijke gewrichten. Uit bed komen, lijkt tegenwoordig een soort Olympisch onderdeel. Dan sta je eindelijk rechtop, soms met de Epke Zonderland trots, maar dan…. moet je nog lopen. Stap voor stap met een ongekende stramheid. Goed dat daar geen beelden van zijn want,….. it ain’t pretty.
Eenmaal op gang, valt de stijfheid dan wel weer mee. Al kan er soms gewoon pijn opduiken; bij mij regelmatig in m’n voet. Pijn na het padellen. Niet ik-ga-dood-ik-kan-niet-padellen pijn maar toch aanwezig. Ook hier blijkt de afname van oestrogeen 1 van de boosdoeners te zijn. M’n gewrichten, en die van jou misschien ook wel, worden minder goed gesmeerd door afname van oestrogeen. Ook zijn je gewrichten gevoeliger voor ontstekingen dus ja, pijnlijk en stijf aanvoelende gewrichten zijn deel van de perimenopauze, de fysieke klachten.

Incontinentie
Ok, dan als laatste nog zo’n onderwerp waar echt niemand op zit te wachten. Urineverlies is zo’n lichamelijk ongemak. Daardoor gaat het nu echt bergafwaarts met m’n padelcarrière. Want in een dynamische sport zoals padel, heb je vaak onverwachte bewegingen (stress incontinentie) waardoor je dus last krijgt van urineverlies. Aangezien ik matig voetenwerk heb, moet ik vaak last minute in actie komen. Zo’n potje padel is eigenlijk een drama.
Dan komt dus het moment dat je in het Kruidvat met een pak Tena in je hand staat. In m’n hoofd was ik daar nog lang niet aan toe. Maar ja, nadat ik moest niezen op weg naar het Kruidvat was het duidelijk; ik had dit nodig. Zelfs ondanks de kegeloefeningen die ik al regelmatig doe. Ok, wanneer ik er aan denk. Helaas is dat tegenwoordig regelmatig.
Conclusie
De perimenopauze heeft enorme invloed hebben op je lichaam. Hormonen regelen meer dan je denkt. Oestrogeen en progestoron hebben o.a. invloed op menstruatie/ovulatie, dat klinkt logisch maar ook op vetverdeling- & metabolisme, bot- en gewrichtsgezondheid, huid / slijmvliezen / (vaginale) droogte, stemming / slaap / energie, bekkenbodem / urineverlies, hart- en vaatgezondheid. Daar kunnen dus enorm veel lichamelijke klachten uit ontstaan. Of niet natuurlijk want lang niet iedereen heeft (dezelfde) klachten. Heerlijk natuurlijk. Het is belangrijk om je bewust te zijn van perimenopauze, de fysieke klachten kunnen namelijk variëren. Wat herken jij bij jezelf -of bij je partner? Laat het me weten in de comments.
Mijn route
- Kijken hoe de effecten van de lichamelijke klachten in de perimenopauze geminimaliseerd kunnen worden
- Goede balans tussen energieniveau en (strenge) regimes om klachten te minimaliseren
- De aanbiedingen voor Tena in de gaten houden (tips welkom)


